Geri Dön   Wardom.COM.TR > Off-Topic > Bilim ve Teknik

 
Eski15-04-2006, 11:15   #1
absolute
 
Define için Dedektör Yapımı - absolute
Exclamation Define için Dedektör Yapımı

Metal dedektörleri toprağın altındaki maden yataklarını veya değerli madeni eşyaları bulmak için tasarlanmış elektronik cihazlardır. Bunun dışında güvenlik amaçlı kullanılan tipleri de mevcuttur.
Metal arama cihazlarında arama işlemi, oluşturulan yapay bir manyetik alanın özelliklerini izleyerek gerçekleştirilmektedir. Arama sırasında, arama kafasının yakınındaki bir metal cismin arama kafası çevresinde suni olarak oluşturulmuş olan manyetik alan üzerindeki tesirleri elektronik devreler vasıtası ile değerlendirilir. Arama derinliği, yapay olarak oluşturulan manyetik alanın frekansı ile doğrudan ilgilidir. Frekans ne kadar düşükse arama mesafesi o kadar artar. Arama derinliğini etkileyen diğer unsurlardan biri ise arama bobininin çapıdır. Çap ne kadar büyükse mesafede o denli artar.

Metal dedektörlerinin yapımında değişik yöntemler kullanılmaktadır. Aşağıda, metal dedektörü yapımında maksimum kullanılan sistemlere değinilmiştir.

Bir osilatörün rezonans devresindeki bobinin endüktansının değişmesi ile çıkış frekansı da değişmektedir. Eğer rezonans devresindeki bobin arama kafası icine yerleştirilirse bobinin alan çizgilerine yaklaştırılan bir metal, bobinin endüktansını ve dolayısı ile osilatör devresinin çıkış frekansını da

değiştirecektir. Osilatör devresi çıkışına eklenmiş bir F/V (frekans/gerilim çeviricı) yardımı ile basit bir metal dedektörü yapabilir. Bu tip dedektörlerde en iyi sonuç sesli yapılan aramalarda alınmaktadır (Eğer bu sekilde bir dedektör yapılacaksa, insan kulağının, 1kHz ile 4kHz arasındaki seslere çok hassas olduğu ve bu seslerdeki en ufak frekans değişmesini dahi hissettiğini bilmekte fayda vardır).

Metal dedektörlerinin yapımında kulianılan bir başka yöntemde ise arama bobini bir köprü devresinin koludur. Bobine yaklaştırılan metal bir cisim bobinin endüktansını değiştirir. Bunun sonucu olarak dengede olan köprü devresi dengeden uzaklaşır. Bu anda alçak frekanslı bir akımın köprü devresinden geçirmekte olduğu simetrik akım asimetriktir. Ve bu vaziyet elektronik devreler ile değerlendirilerek kullanıcı uyarılır. Bu tip bir metal dedektörünün ilke şeması Şekil-2.8.4a'da verilmiştir.

Bir başka sistem ise, birbirlerine dik olarak yerleştirilmiş verici ve alıcı bobininden oluşan sistemdir. Bu sistemde, normalde, verici bobininden alıcı bobinine bir gerilim indüklenmez. Fakat bu ıki bobine yaklaştırılan bir metal, alıcı bobininde bir gerilim indüklenmesıne sebep olur. Bu indüklenen gerilim kuvvetlendirici devreler ile kuvvetlendirilerek çıkışa iletilir. Ve kullanıcıya gerekli ikaz verilir.

Metal aramalarında kullanılan diğer bir yöntem de darbe endüksiyon sistemidir. Bu sitemde, bobinden düşük bir frekansta darbe dizisi yayınlanır. Verici ve alıcı olarak tek bir bobin kullanılır. Bu sistemin çalışmasını kısaca açıklarsak;

bobinden yüksek değerli bir doğru akım geçirilir. Ve bunun sonucu olarak bobin çevresinde bir manyetik alan oluşur. Bu anda bobin otomatikman verici devresinden alıcı devresine bağlanır. Ve çevredeki manyetik alan dinlenir. Sonuç elektronik devreler vasıtası ile değerlendirilerek çıkışa iletilir. Bu sistemle çalışan cihazların daha iyi bir arama yapabilmesi için iki unsur belirleyici rol oynar:

Göndermede bobinden olabildiğince büyük bir DC akım geçirme, Göndermeden dinlemeye oldukça yüksek bir hızda geçiş.

Metal dedektörlerinde kullanılan sistemlerden biri de aynı düzlem üzerine yerleştirilmiş verici-alıcı bobinleri ile gerçekleştirilen sistemdir. Bu sistemde verici bobini çevresinde düşük frekanslı bir elektromanyetik alan oluşturulur. Verici bobininm hemen yanında bulunmasına rağmen alıcı bobini, yerleştirilme şekli nedeni ile bu alandan mümkün olduğunca az etkilenir. Bu sukunet durumunda iken bobinlere yaklaştırılan bir metal bu manyetik alandan etkilenir. Ve metal içerisinden bir akım geçer. Metal içerisinden geçen bu akım metal cevreında bir manyetik alan oluşturur. Metal etrafında oluşan bu manyetik alan, bu sefer alıcı bobininde bir EMK indükler. Alıcı bobininde indüklenen bu EMK elektronik devreler vasıtası değerlendirilir. Ve çıkıştaki göstergelerden gereklı işaretler verilir.

Aşağıda aynı düzlem üzerine yerleştirilmiş alıcı-verici bobinleri yöntemi ile çalışan bir dedektörün yapımı anlatılmaktadır.

Bizim burada şemasını verdiğimiz metal dedektörü, yapay bir manyetik alan oluşturan verici bobini ile bu manyetik alanı dinleyen alıcı bobininden ve bu sinyalleri değerlendiren elektronik devrelerden oluşmaktadır.

Şimdi devremizin çalışmasını anlatırsak;

Devremiz verici ve alıcı kısmı olarak iki kısımda incelenebilir. Şekil-2.8.4b'deki verici kısmında BD135 transistörü ile yapılmış bir hartley osilatörü görülmektedir. Bu kısmın ürettiği dalgalı akım verici bobini cevreında bir manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alan verici bobini yakınındaki metalleri etkisinde birakir. Ve bu metallerde EMK oluşmasına neden olur. Oluşan bu EMK metal içerisinden bir akım geçirir. Metal içinden geçen bu akım, verici bobininden gönderilen elektriksel sinyalin frekansı ile aynı frekansta olmak üzere, başka bir manyetik alan oluşturur. Oluşan bu manyetik alan bu sefer metal dedektörünün arama kafası içinde bulunan alıcı bobini tarafından hissedilir. Alıcı bobininin hissettiği bu sinyaller kuwetlendirildikten ve düzenlendikten sonra çıkışta bir ikaz sesi olarak duyulur.

Aşağıda metal dedektörünün alıcı devresi görülmektedir. Metal dedektörlerinin yapımı sırasında osilaskop kullanılması gerekmektedir. Fakat çoğu elektronikçide bu aygitın olmaması sebebiyle osilaskop gerektiren ayarları osilaskop kullanmadan yapmak için AN6884 entegresinden oluşan kısım devremize eklenmiştir

Verici ve alıcı bobinlerinin sipir sayılan ve arama kafası içerisine yerleştirilme şekilleri aşağıda gösterilmiştir. Verici ve alıcı bobinleri 20cm. çapında sarılacaktır

Şimdi metal dedektörünün montajı işlemini anlatalım. devre yapıldıktan sonra bobinlerin arama kafası içerisine sabitleme işlemine sıra gelir. Bobinler arama kafası içersine mutlaka sabitlenmelidir. Aksi takdirde arama sırasında yada herhangi bir çarpma esnasında bobinlerin yeri değişecek ve hatalı uyari sesleri duyulacaktır. Bunu önlemek için profesyonel imalatçılar polyester ile bobinleri sağlamlaştırmaktadırlar. Bobinlerin arama kafası icine yerleştirilme biçimleri Şekil-2.8.4c gösterilmiştir. Bobinleri yerine sabitlerken oncelikle bobinlerden biri sabitlenir ve devreye enerji verilir. Diğer bobin ise sabitlenen bu bobin üzerinde sağa sola doğru hareket ettirilerek ince ayar yapılır. Bu ayar yapılırken AN6884 entegresinin 1 no.lu ucuna bağlı olan led yanık diğerleri sönük olacak konuma gelindiğinde bobinlere yaklaştırılan bakır bir nesne ikinci ledi yakacaktır. Eğer bakır nesne yaklaştırıldığında ikinci led yanacağı yerde birinci led de sönüyorsa bobinlerin arası biraz daha açılarak önce birinci ledin söndüğü ve birazcik daha açıldığında birinci ledin tekrar yandığı gözlenmeli ve bobin bu anda kımıldatılmadan polyesterle sabitlenmelidir. Bu son haliyle bobinlere, bakır bir nesne yaklaştırıldığında AN6884 entegresinin iki nolu ucuna bağlı olan led yanacaktır. Bobinlerin bu ayarı duyarli bir işlem olduğu için sabırla yapılmalıdır. Devremiz sadece altın, bakır ve alüminyum benzer bicimde metallere sinyal vermekte demir gibi metallere sinyal vermemektedir.

Metal dedektörlerinde önemli bir ayar olan toprak ayarı ise hassaslık ayarı yapılan potansiyometre ile yapılabilmektedir. Böylece metal oranı farklı topraklarda da arama yapmak mümkün olacaktır.
 

Eski15-04-2006, 11:33   #2
huseyun
 
Define için Dedektör Yapımı - huseyun

dostum bunun yapılmışı hatta gomu bulunmuşu yokmu
 

Eski15-04-2006, 11:37   #3
absolute
 
Define için Dedektör Yapımı - absolute

:P Walla Yanıma Gelip Konusmamız lasım
 

Eski16-04-2006, 11:17   #4
DArtagnan
 
Define için Dedektör Yapımı - DArtagnan

vay bee..alıcı devreye baktım da...hakikaten manyak bişey...eline sağlık hocam...
 

Eski30-12-2009, 15:02   #5
eseslicocuk
 
Define için Dedektör Yapımı - eseslicocuk

Konu ölmüş amada ben yinede soruyorum belki cevaplayan biri olur bu devre kac cm lik bir ölçme alanına sahip ve bu ölçme alanını uzatmak için ne yapabiliriz.
 

Eski30-12-2009, 15:16   #6
Zafer
 
Define için Dedektör Yapımı - Zafer

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi eseslicocuk Mesajı Göster
Konu ölmüş amada ben yinede soruyorum belki cevaplayan biri olur bu devre kac cm lik bir ölçme alanına sahip ve bu ölçme alanını uzatmak için ne yapabiliriz.
Açıkcası dedektörlerle ilgili fazla bir bilgiye sahip değilim ama el yapımı bu tür dedektörlerin çok aşağıda ki metalleri algılama oranı düşüktür diye tahmin ediyorum.

Örneğin bazı küçük el aletleri(hesap makinesi gibi) yardımı ile bu tür dedektörler yapılabiltedir.

Videolar ne derece yardımcı olabilir bilmiyorum ama en azından görsel olarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.
YouTube Video
HATA: Videoları görebilmek için tarayıcınızda flash yüklü olması gerekmektedir.
 

Eski30-12-2009, 15:30   #7
Jeal0usy
 
Define için Dedektör Yapımı - Jeal0usy

Videolar harika Denemek lazım ilk elemanın yaptığı daha güzel sonuç veriyor Eline sağlık.
 

Eski31-12-2009, 12:38   #8
eseslicocuk
 
Define için Dedektör Yapımı - eseslicocuk

Videolara bakmadım ama tahmin ettiğim galiba radyo ve hesap makinasıyla yapılıyo ben onu yaptım ama hic bir sonuç alamadım hesap makinasının osilatörü çok zayıf kalıyo rodyonun AM bölümünde zaten elekriğe karsı hassasiyeti var am bölümündeyken mesala prizi felan yaklaştırırsanız sinyal alırsınız yada telefona yaklaştırınca yukarıdaki devre ile bozuk parayı 15 20cmde algılayabiliriz bunu arttırmak için sarım sayısını arttırırız ama sayım sayısını arttırınca devredede değişiklik yapmak lazım ben onu soruyorum nasıl bir değişiklik yapmamız lazım.
 

Eski27-11-2010, 16:30   #9
bluefox2004
 
Define için Dedektör Yapımı - bluefox2004

a.m bölümünde frekansın kaç olması lazım
 

Eski13-11-2012, 15:05   #10
xxxoflu
 
Define için Dedektör Yapımı - xxxoflu

altına,reaksön,gösteren,cıhazların,hepsi,hıkaye
,sadece,gömünün,dışarıya,dogru,yaymış,oldugu,siyan ur,gazını,algılıyacak,cıhaz,gerekir,oda,siyanürle, calısan,cıhaz,gerekır.
 

Cevapla

Şu Anda Konuyu Görüntüleyenler: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 17:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)upload, wardom.org TOPlist


Paylaşım sitesi Wardom.Com.TR adresinde 5651/8 ve 125. madellere göre, tüm üyeler ve ziyaretçiler sitenin kullanımı ve yapılan paylaşımlarından kendileri sorumludur. Şikayetler için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

<\center>