Geri Dön   Wardom.COM.TR > Off-Topic > Bilim ve Teknik

 
Eski15-01-2010, 14:38   #1
Zafer
 
Karadan Havaya Füze Sistemleri - Zafer
Karadan Havaya Füze Sistemleri

Füzeler, roketlerden farklı olarak sadece atmosferde çalışan çeşitli güdüm sistemleri ile (görüntü algılayıcılar, ısıl algılayıcılar, radar, ataletsel algılayıcılar, GPS, v.b.) hedefe yönelen karmaşık silahlardır. Füzeler çoğunluka roket motoruna sahiptirler. Çeşitli füzelerin jet motoru da bulunabilmektedir.

Füzeler, geçmişte genellikle uzun menziller için kullanılmışlardır. Nedeni ise öncelikle sistemin pahalılığı ve aynı zamanda güdüm sisteminin devreye girebilmesi için zaman gerekmesiydi. Kısa mesafede kullanıldığında güdümsüz bir silahla yapılan atıştan bir farkı yoktu.

Günümüzde hem uzun hem de kısa menzilli çok sayıda tipi mevcuttur. Bilişim teknolojisindeki gelişmeler, elektronik sistemlerin logaritmik mertebede ucuzlaması, güdümsüz sistemlerin lojistik destek yükünün fazlalığı, güdümsüz sistemler ile çevreye ve sivillere verilen yüksek zararlar, hareketli ve/veya zaman kritik hedeflerin güdümsüz sistemler ile vurulma zorlukları, v.b. sebebiyle füze sistemleri gün geçtikçe daha fazla tercih edilir olmuştur.

Güdümsüz sistemlere göre daha pahalı olan füze sistemlerinin kullanılabilmesi için en önemli unsur zamanında, hızlı ve doğru gerçekleştirilen keşif, gözetleme, istihbarat, hedef tespitidir. Yetersiz hedef istihbaratı durumunda güdümsüz bir sistem ile yapılan çoklu atışlarda hedefi vurma olasılığı daha yüksektir. Tabi bu atışta bölgede hedefle birlikte hedef dışındaki herşeye zarar verilebilir. Doğru ve zamanında istihbarat yoksa füzeler hedefi hassas bir biçimde ıskalar.AtılganHollanda'ya da satılan ASELSAN'ın geliştirdiği Kaideye Monteli Stringer Füze Sistemi
RapierAtılgan KMS
AkashHindistan’ın entegre güdümlü füze geliştirme programı dahilinde geliştirilen Akash, ülke envanterindeki Rus yapımı SA-3 ve SA-6 füzelerinin yerini alması açısından önem taşıyor.

Aspideİtalya tarafından 1960’lı yıllarda adından çok söz ettiren havadan-havaya “Sparrow” füze sisteminin kara bataryalarına uyarlanması ve elektronik karıştırmaya karşı daha dayanıklı hale getirilmesi programının ürünüdür.SA-8 GeckoSA-8 GeckoSA-3 Goa (S-125 Nyeva) Saddam's Toy
KS-1Kaynak1
Kaynak2
 

Cevapla

Şu Anda Konuyu Görüntüleyenler: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şuan saat: 22:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)upload, wardom.org TOPlist


Paylaşım sitesi Wardom.Com.TR adresinde 5651/8 ve 125. madellere göre, tüm üyeler ve ziyaretçiler sitenin kullanımı ve yapılan paylaşımlarından kendileri sorumludur. Şikayetler için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

<\center>